W dzisiejszym świecie coraz większa część społeczeństwa zaczyna interesować się kwestią zdrowego stylu życia. Zapominamy jednak, że dotyczy on nie tylko zrównoważonej i pełnowartościowej diety czy regularnej aktywności fizycznej, ale także regenerującego wypoczynku. Koniec końców na pełnię naszego zdrowia w głównej mierze składa się właśnie sen. Jakie więc ma to znaczenie, że przestrzegamy zasad zdrowej diety i oddajemy się ulubionej dyscyplinie sportu, jeśli nie pozwalamy swojemu organizmowi w pełni się zregenerować? Poznaj znaczenie zdrowego snu dla ogólnego samopoczucia i zdrowia fizycznego!
Regeneracja fizyczna
Przede wszystkim sen jest konieczny w życiu każdego człowieka ze względu na regenerację poszczególnych tkanek oraz ogólny odpoczynek organizmu. Z drugiej strony jednak okazuje się, że to właśnie podczas wypoczynku nasze ciało poddaje się największemu wysiłkowi. Dlaczego? Ponieważ to wtedy dokonują się wszystkie procesy regeneracyjne, a w tym wzrost mięśni oraz odbudowa komórek. Brak odpowiedniej ilości snu może więc prowadzić do osłabienia organizmu, a w konsekwencji układu odpornościowego, co z kolei przekłada się na większe ryzyko wystąpienia chorób. Poza tym zapewniając sobie wystarczającą dawkę wypoczynku, budzimy się pełni sił i energii, a tym samym polepsza się nasze ogólne samopoczucie.
Wspieranie procesów trawiennych i utrzymywanie odpowiedniej wagi
Nie wszyscy są natomiast świadomi, że zdrowy sen to także wsparcie dla zrównoważonej diety oraz gwarancja zachowania odpowiedniej wagi. Właściwa dawka wypoczynku odpowiada bowiem za wspieranie procesów trawiennych. Podczas snu, zwłaszcza fazy głębokiej, aktywność układu współczulnego (który aktywuje organizm w sytuacjach stresowych) maleje, a aktywność układu przywspółczulnego (który odpowiada za odpoczynek i trawienie) wzrasta. To sprzyja więc prawidłowemu trawieniu pokarmów i absorpcji składników odżywczych. Poza tym wypoczynek odpowiada za prawidłową pracę metabolizmu i układu hormonalnego, a więc brak snu może doprowadzić do większego uczucia łaknienia i sprawiać trudności w utrzymaniu prawidłowej wagi.
Regulacja emocji
Zdrowy sen odgrywa także kluczową rolę, jeśli chodzi o regulację emocji. Pozwala on bowiem kontrolować poziom hormonów, takich jak kortyzol, który jest odpowiedzialny za stres. Dzięki temu jesteśmy mniej podatni na wahania nastroju oraz lepiej radzimy sobie z problemami emocjonalnymi. Ponadto sen wpływa na nasze funkcje poznawcze, takie jak koncentracja czy komunikacja, co ponownie świadczy o sprawniejszym pokonywaniu trudności życia codziennego, a może nawet przełożyć się na korzyści w relacjach międzyludzkich. W rezultacie cieszymy się lepszym samopoczuciem, ponieważ nie ulegamy intensywnym emocjom.
Podsumowując, zdrowy sen jest niezbędnym elementem dbania o ogólne samopoczucie i zdrowie fizyczne. Poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości wypoczynku możemy wspierać regenerację organizmu, poprawę funkcji mózgu, utrzymanie zdrowej wagi oraz lepszą kontrolę emocji. Dlatego warto zadbać o sen jako integralną część zdrowego stylu życia.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.