Wyjątkowe projekty domów bliźniaczych – sprawdź ofertę Domów z wizją!

Zabudowa bliźniacza to ciekawe rozwiązanie dla inwestorów, którzy szukają oszczędności, ale nie chcą rezygnować z komfortowego mieszkania. Poza oszczędnościami, bliźniak ma także inne zalety – daje większe poczucie bezpieczeństwa. Jak jednak znaleźć projekt, który połączy w sobie bliskość sąsiada oraz prywatność?

Kiedy warto budować dom bliźniaczy?

W budowie domu drogi jest nie tylko sam budynek, ale też działka. Na szczególnie atrakcyjnych terenach każdy metr mniej daje zauważalne oszczędności, jednak na bardzo małej parceli ciężko będzie wybudować odpowiednio przestronny dom – tym bardziej, że trzeba pamiętać o przepisach odnośnie odległości od ścian do granic posesji. W zabudowie bliźniaczej jedna ściana jest wspólna, czyli każdy z inwestorów oszczędza 3-4 metry na szerokości działki. Razem to przynajmniej 6 metrów, dzięki czemu dogodna lokalizacja staje się bardziej przystępna cenowo.

Tańsza jest zresztą nie tylko sama ziemia. Oba domy buduje zwykle jedna ekipa, czyli płaci się mniej za roboty budowlano-wykończeniowe i wystarczy wynająć tylko jednego kierownika. Ponadto wspólna ściana ogranicza straty ciepła, czyli mniejsze będą również wydatki na ogrzewanie domu.

Czy oba domy muszą wyglądać tak samo?

Cechą szczególną zabudowy bliźniaczej jest to, że oba domy jednorodzinne stanowią swoje lustrzane odbicia. Praktycznie nie spotyka się bliźniaków, które na zewnątrz różnią się wyglądem – jeśli są jakieś różnice, to najczęściej z powodu późniejszej przebudowy, i zazwyczaj takie modernizacje negatywnie wpływają na estetykę budynku. Pierwotny plan zakłada identyczność, choć niekoniecznie dotyczy to samego wnętrza. Na projektyzwizja.pl znaleźć można bliźniaki, które w środku mają inaczej zorganizowaną przestrzeń, stosownie do potrzeb obu rodzin.

Jaki projekt bliźniaka będzie najlepszy?

Bardzo popularne są domy bliźniacze w stylu nowoczesnym, ale równie dobrze można wybrać coś bardziej klasycznego, w stylu dworkowym bądź rustykalnym. Bliźniaki mogą być parterowe albo piętrowe, w zależności od wielkości działki oraz preferowanego metrażu domu, bez problemu uda się też znaleźć projekty z garażem w bryle, jeśli inwestorzy nie chcą wydzielać osobnego miejsca na postój dla samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =