18 stycznia, 2025

Gdzie ma zastosowanie papa podkładowa?

Solidna hydroizolacja to podstawa, jeśli chcemy zabezpieczyć daną powierzchnię przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci. Poszukując materiałów hydroizolacyjnych, możemy natknąć się na papę podkładową. To produkt sprawdzony i uniwersalny. Dowiedzmy się, gdzie ma zastosowanie papa podkładowa i jaki jej rodzaj lepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Zastosowanie papy podkładowej

Papa podkładowa jest materiałem przeznaczonym do tworzenia warstw izolacyjnych fundamentów, tarasów, balkonów czy dachów. Dotyczy to zarówno dachów płaskich, jak i skośnych, a także użytkowych i nieużytkowych. Papa podkładowa stanowi pierwszą warstwę, czyli tą, która bezpośrednio styka się z podłożem. Na nią nakładane są warstwy powierzchniowe.

Zastosowanie papy podkładowej związane jest z chęcią ochrony powierzchni przed wodą oraz wilgocią. Brak tej ochrony skutkowałby szybkim niszczeniem konstrukcji. Raz położona papa może stanowić skuteczne zabezpieczenie nawet na kilkadziesiąt lat. Oczywiście w tym względzie duże znaczenie ma staranność montażu i sam rodzaj papy, gdyż poszczególne rodzaje różnią się grubością czy składem. Na wytrzymałość tego materiału wpływa też rodzaj i gramatura osnowy.

Wykorzystanie poszczególnych rodzajów papy podkładowej

Możemy wyróżnić trzy rodzaje papy podkładowej, różniące się sposobem montażu. Jest to papa samoprzylepna, papa termozgrzewalna i papa do mocowania mechanicznego. Pierwsza polecana jest do stosowania wszędzie tam, gdzie zabronione jest używanie otwartego ognia lub gdy jego używanie stwarza niebezpieczeństwo pożaru, np. przy konstrukcjach drewnianych. To papa zapewniająca bezpieczny montaż, gdyż w tym celu wystarczy jedynie skorzystać z gotowej warstwy klejącej. Dobrze sprawdza się pod dachówki lub papy termozgrzewalne wierzchniego krycia.

Jeśli chodzi o podkładową papę termozgrzewalną, zwykle stosowania jest podczas tworzenie nowych pokryć dachowych lub renowacji starych. Jej montaż wymaga użycia palnika gazowego, dlatego trzeba zachować przy tym ostrożność. Polecana jest jednak tam, gdzie ważne jest maksymalne wyeliminowanie ryzyka migracji wody między warstwami, gdyż z racji swojego całościowego przylegania do podłoża, zapewnia skuteczną barierę.

Szeroka oferta papy podkładowej dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/pokrycia-dachowe-papy-gonty/papy-podkladowe

Z kolei papa mocowana mechanicznie stosowana jest głównie w przypadku dachów o spadkach nie większych niż 40%, z blachy trapezowej lub o podłożu betonowym, które w większym stopniu narażone są na czynniki atmosferyczne, niż inne typy dachów. Mocowanie na łączniki zapewnia wówczas dobrą wodoszczelność. Montaż za pomocą łączników może być także uzupełnieniem dla innych metod montażu, celem zwiększenia przyczepności i szczelności całego systemu izolacyjnego. Bywa tak szczególnie z przypadku spadków podłoża sięgających 20% i więcej.

Podsumowując, zastosowanie papy podkładowej obejmuje ochronę różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych przez wodą i wilgocią. Aby zapewnić wysoką trwałość hydroizolacji oraz ułatwić sobie sam montaż, warto dobrze porównać parametry poszczególnych produktów dostępnych w sklepach.