Spanie przy otwartym oknie, w szczególności podczas letnich nocy, jest dla wielu osób bardzo kuszące. Jednak wokół tego tematu nieustannie krąży wiele mitów. Rozprawmy się z nimi raz na zawsze. Sprawdź kiedy spanie z otwartym oknem jest bezpieczne, a w jakich sytuacjach lepiej z niego zrezygnować.
Spanie przy otwartym oknie — temperatura
Dzięki otwartym oknom powietrze może swobodnie przepływać przez sypialnię. Taka dodatkowa wentylacja ułatwia utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. Komfort cieplny może nie tylko przyspieszyć proces zasypiania, ale również poprawić ogólną jakość snu. Dodatkowo chłodne i suche powietrze zza okna korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego. Należy jednak unikać wpuszczania powietrza z zewnątrz wówczas, gdy na dworze jest wilgotno. Wtedy efekt może być odwrotny. Zrezygnuj z otwierania okna również w dni, w które temperatura spada poniżej zera. Wówczas jedynie wywietrz pomieszczenie kilka minut przed snem.
Jak hałas wpływa na sen?
Otwarte okno często wiąże się ze zwiększonym poziomem hałasu. Nadmiar dźwięków z otoczenia zaburza sen, utrudnia odpoczynek i regenerację organizmu. Gdy w sypialni nie ma ciszy, sen jest krótki i płytki. Stanowi to efekt podwyższonego poziomu hormonu stresu. Jeśli mieszkasz w głośnej okolicy, ale koniecznie zależy Ci na spaniu przy otwartym oknie, zaopatrz się w dobre i wygodne stopery do uszu.
Otwarte okno w domu alergika
Wietrzenie sypialni przed snem to dobry nawyk, podobnie jak spanie przy dopływie świeżego powietrza z zewnątrz. Jednak jest to kontrowersyjne stwierdzenie w kontekście osób chorujących na rozmaite alergie. Uczulenie na kurz domowy nie wyklucza spania przy otwartym oknie. Takie rozwiązanie może być wówczas bardzo korzystne. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja osób z alergią na pyłki. Ich sypialnia raczej powinna pozostawać zamknięta.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Jeśli chcesz spać przy otwartym oknie, na pierwszym miejscu postaw bezpieczeństwo. Jeśli mieszkasz na parterze lub 1 piętrze, zabezpiecz szyby roletami zewnętrznymi. Nawet jeśli nie domkniesz ich do końca i pozostaną uchylone, włamanie się do domu będzie zdecydowanie trudniejsze. Zachowaj szczególną ostrożność także w przypadku pokoju dziecięcego. Najmłodsi członkowie rodziny mają czasem tendencję do lunatykowania. Wówczas ich pobyt nocą w pomieszczeniu z otwartym oknem może okazać się bardzo niebezpieczny.
Sen z otwartym oknem ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Mamy nadzieję, że gdy znasz już najważniejsze fakty na ten temat, z łatwością podejmiesz decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.